Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLH200PD12
Part No.:
DCNLH200PD12
Datasheet:
DCNLH200PD12.pdf
Description:
DC CONTACTOR CVP RELAY
Shipping
DCNLH200PD12 Specifications
Series:
DCNLH
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
200 A
Switching Voltage:
110VDC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
8.4 VDC