Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLEV50-CN
Part No.:
DCNLEV50-CN
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNLEV50-CN.pdf
Description:
DC CONTACTOR 50A 900V 24VIN
Shipping
DCNLEV50-CN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNLEV50
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
50 A
Switching Voltage:
750VDC - Nom
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
16 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC