Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLEV100-EAN
Part No.:
DCNLEV100-EAN
Datasheet:
DCNLEV100-EAN.pdf
Description:
DC CONTACTOR 100A 750V 48VIN
Shipping
DCNLEV100-EAN Specifications
Series:
DCNLEV100
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
750VDC - Nom
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
33 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC