Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLEV100-CAS
Part No.:
DCNLEV100-CAS
Datasheet:
DCNLEV100-CAS.pdf
Description:
DC CONTACTOR 100A 750V 24VIN
Shipping
DCNLEV100-CAS Specifications
Series:
DCNLEV100
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
750VDC - Nom
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
16 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC