Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLEV100-B
Part No.:
DCNLEV100-B
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNLEV100-B.pdf
Description:
DC CONTACTOR 12V RELAY 100A 750V
Shipping
DCNLEV100-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNLEV100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
750VDC - Nom
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC