Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNLB100NB48
Part No.:
DCNLB100NB48
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNLB100NB48.pdf
Description:
CVP RELAY
Shipping
DCNLB100NB48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNLB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
48VDC
Contact Form:
SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
60VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
30 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC