Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNHR20PF12-01
Part No.:
DCNHR20PF12-01
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNHR20PF12-01.pdf
Description:
DC CONTACTOR CVP RELAY
Shipping
DCNHR20PF12-01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNHR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
900VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC