Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNHR150QFA
Part No.:
DCNHR150QFA
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNHR150QFA.pdf
Description:
DC CONTACTOR CVP RELAY
Shipping
DCNHR150QFA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNHR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
9 ~ 36VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
150 A
Switching Voltage:
900VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
6 VDC