Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNEVT500-C
Part No.:
DCNEVT500-C
Datasheet:
DCNEVT500-C.pdf
Description:
DC CONTACTOR 500A 1800V 24VIN
Shipping
DCNEVT500-C Specifications
Series:
DCNEVT500
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
500 A
Switching Voltage:
1.8kVDC - Nom
Features:
Termination Style:
Stud
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
19.7 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC