Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNEVT400-B
Part No.:
DCNEVT400-B
Datasheet:
DCNEVT400-B.pdf
Description:
DC CONTACTOR 400A 1800V 12VIN
Shipping
DCNEVT400-B Specifications
Series:
DCNEVT400
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
400 A
Switching Voltage:
1.8kVDC - Nom
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
10 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC