Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNEVT350-BA
Part No.:
DCNEVT350-BA
Datasheet:
DCNEVT350-BA.pdf
Description:
DC CONTACTOR 350A 1800V 12VIN
Shipping
DCNEVT350-BA Specifications
Series:
DCNEVT350
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
350 A
Switching Voltage:
1.8kVDC - Nom
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
10 VDC
Must Release Voltage:
4 VDC