Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNEVT350-B
Part No.:
DCNEVT350-B
Datasheet:
DCNEVT350-B.pdf
Description:
DC CONTACTOR 12V REL 350A 1800V
Shipping
DCNEVT350-B Specifications
Series:
DCNEVT350
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
350 A
Switching Voltage:
1800VDC - Nom
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
10 VDC