Littelfuse/Commercial Vehicle Products DCNEV250-MAN
Part No.:
DCNEV250-MAN
Manufacturer:
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
DCNEV250-MAN.pdf
Description:
DC CONTACTOR 250A 900V 24VIN
Shipping
DCNEV250-MAN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
DCNEV250
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
12 ~ 24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
250 A
Switching Voltage:
900VDC - Nom
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
6 VDC