Cornell Dubilier Knowles DCMX812T100BB2B
Part No.:
DCMX812T100BB2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
DCMX812T100BB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 8100UF 100V SCREW CHAS
Shipping
DCMX812T100BB2B Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
DCMX
Active
Capacitance:
8100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.875" (22.23mm)
Size / Dimension:
2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):
3.187" (80.95mm)