ITT Cannon, LLC DCMMD21HA4PJ
Part No.:
DCMMD21HA4PJ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DCMMD21HA4PJ.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Shipping
DCMMD21HA4PJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
24308-Style, Combo D®, D*MM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
21 (17 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A, 40A