ITT Cannon, LLC DCMMC17H5PJ
Part No.:
DCMMC17H5PJ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DCMMC17H5PJ.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Shipping
DCMMC17H5PJ Specifications
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
24308-Style, Combo D®, D*MM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
17 (12 + 5 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 17W5
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Board Side (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
50.0µin (1.27µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A, 40A