Cornell Dubilier Knowles DCM602T350DC2B
Part No.:
DCM602T350DC2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
DCM602T350DC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 6000UF 350V SCREW CHAS
Shipping
DCM602T350DC2B Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
DCM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
6000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
4.187" (106.35mm)