Vicor Corporation DCM3714VD2H53E0C01
Part No.:
DCM3714VD2H53E0C01
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DCM3714VD2H53E0C01.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 500W
Shipping
DCM3714VD2H53E0C01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
VI Chip® DCM® (500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
200V
Voltage - Input (Max):
400V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
10.42A
Power (Watts):
500W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
93.4%
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.75" L x 1.40" W x 0.37" H (95.1mm x 35.5mm x 9.3mm)