Vicor Corporation DCM3414V50M31C2T01
Part No.:
DCM3414V50M31C2T01
Datasheet:
DCM3414V50M31C2T01.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 320W
Shipping
DCM3414V50M31C2T01 Specifications
Series:
VI Chip® DCM® (320W)
Packaging:
Box
Voltage - Input (Min):
16V
Voltage - Input (Max):
50V
Voltage - Output 1:
28V
Current - Output (Max):
11.43A
Power (Watts):
320W
Efficiency:
93.3%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension:
3.38" L x 1.40" W x 0.37" H (85.9mm x 35.5mm x 9.3mm)