Vicor Corporation DCM3414V50M26C2C01
Part No.:
DCM3414V50M26C2C01
Datasheet:
DCM3414V50M26C2C01.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 320W
Shipping
DCM3414V50M26C2C01 Specifications
Series:
VI Chip® DCM® (320W)
Packaging:
Box
Voltage - Input (Min):
16V
Voltage - Input (Max):
50V
Voltage - Output 1:
24V
Current - Output (Max):
13.33A
Power (Watts):
320W
Efficiency:
90.7%
Operating Temperature:
-20°C ~ 125°C
Size / Dimension:
3.38" L x 1.40" W x 0.37" H (85.9mm x 35.5mm x 9.3mm)