Vicor Corporation DCM3414V50M13C2C01
Part No.:
DCM3414V50M13C2C01
Manufacturer:
Vicor Corporation
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
DCM3414V50M13C2C01.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 320W
Shipping
DCM3414V50M13C2C01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vicor Corporation
Series:
VI Chip® DCM® (320W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
16V
Voltage - Input (Max):
50V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
26.67A
Power (Watts):
320W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
91.5%
Operating Temperature:
-20°C ~ 125°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.38" L x 1.40" W x 0.37" H (85.9mm x 35.5mm x 9.3mm)