JAE Electronics DC2R019JA3R1700
Part No.:
DC2R019JA3R1700
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DC2R019JA3R1700.pdf
Description:
CONN RCPT MINI HDMI 19POS SMD RA
Shipping
DC2R019JA3R1700 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
DC2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
HDMI - Mini
Number of Contacts:
19
Gender:
Receptacle
Specifications:
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Mounting Feature:
Horizontal
Termination:
Solder
Features:
Board Guide
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Number of Ports:
1
Current Rating (Amps):
0.5A per Contact
Voltage - Rated:
40VAC