Sensata-Crydom DC100D100
Part No.:
DC100D100
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
DC100D100.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 100A 1-72V
Shipping
DC100D100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
PowerPlus DC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
4 ~ 32VDC
Voltage - Load:
1 V ~ 72 V
Load Current:
100 A
On-State Resistance (Max):
4 mOhms
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C