Techflex DBN1.25BK50
Part No.:
DBN1.25BK50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
DBN1.25BK50.pdf
Description:
DURA BRAID 1-1/4" BLACK 50'
Shipping
DBN1.25BK50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Dura Braid™
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
1.250" (31.75mm)
Diameter - Outside:
1.378" (35.00mm)
Material:
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color:
Black
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.064" (1.63mm)
Operating Temperature:
-45°C ~ 120°C