Techflex DBN0.75BK50
Part No.:
DBN0.75BK50
Manufacturer:
Techflex
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
DBN0.75BK50.pdf
Description:
DURA BRAID 3/4" BLACK 50'
Shipping
DBN0.75BK50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Techflex
Series:
Dura Braid™
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Type:
Sleeving
Type Attributes:
Braided
Diameter - Inside:
0.750" (19.05mm)
Diameter - Outside:
0.878" (22.30mm)
Material:
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Color:
Black
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.064" (1.63mm)
Operating Temperature:
-45°C ~ 120°C