Amphenol ICC (FCI) DAL7W2P500M30LF
Part No.:
DAL7W2P500M30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DAL7W2P500M30LF.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 7POS R/A SOLDER
Shipping
DAL7W2P500M30LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
DW
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
7 (5 + 2 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A) - 7W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (M3)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A, 30A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)