Adam Tech DA15-PL-24
Part No.:
DA15-PL-24
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
DA15-PL-24.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
DA15-PL-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
DPL
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
3A
Backset Spacing:
0.319" (8.10mm)