Ohmite D75K2K25E
Part No.:
D75K2K25E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
D75K2K25E.pdf
Description:
ADJ PWR RES 2.25K OHM 75W CHAS
Shipping
D75K2K25E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Dividohm®210
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.25 kOhms
Power (Watts):
75 W
Tolerance:
±10%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length:
6.000" (152.40mm)