Infineon Technologies D690S26TS01XPSA1
Part No.:
D690S26TS01XPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
D690S26TS01XPSA1.pdf
Description:
DIODE GP 2.6KV 690A D5726K-1
Shipping
D690S26TS01XPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
DO-200AB, B-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2600 V
Current - Average Rectified (Io):
690A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.7 V @ 3000 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
9 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 mA @ 2600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Clamp On
Supplier Device Package:
BG-D5726K-1
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)