Infineon Technologies D56S45CS02PRXPSA1
Part No.:
D56S45CS02PRXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
Stud
Datasheet:
D56S45CS02PRXPSA1.pdf
Description:
DIODE GP 4.5KV 102A DSW272-1
Shipping
D56S45CS02PRXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
4500 V
Current - Average Rectified (Io):
102A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
4.5 V @ 320 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
3.3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 4500 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
BG-DSW272-1
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)