Sensata-Crydom D53RV25CH
Part No.:
D53RV25CH
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
D53RV25CH.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
Shipping
D53RV25CH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
53RV
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
Output Type:
AC
Voltage - Input:
4 ~ 32VDC
Voltage - Load:
48 V ~ 530 V
Load Current:
25 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C