Omron Electronics Inc-EMC Div D3V-16G6-1C25-K
Part No.:
D3V-16G6-1C25-K
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
D3V-16G6-1C25-K.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Shipping
D3V-16G6-1C25-K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
D3V
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
16A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Lever, Roller
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
125gf
Release Force:
14gf
Operating Position:
0.815" (20.7mm)
Pretravel:
0.157" (4.0mm)
Differential Travel:
0.031" (0.8mm)
Overtravel:
0.062" (1.6mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C