Omron Electronics Inc-EMC Div D3V-16-2C25
Part No.:
D3V-16-2C25
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
D3V-16-2C25.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
Shipping
D3V-16-2C25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
D3V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Round (Pin Plunger)
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
200gf
Release Force:
50gf
Operating Position:
0.579" (14.7mm)
Pretravel:
0.047" (1.2mm)
Differential Travel:
0.016" (0.4mm)
Overtravel:
0.040" (1.0mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C