Omron Electronics Inc-EMC Div D3V-016-2A3
Part No.:
D3V-016-2A3
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
D3V-016-2A3.pdf
Description:
SWITCH SNP ACT SPST-NC 0.1A 125V
Shipping
D3V-016-2A3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
D3V
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NC
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Lever, Roller
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
30gf
Release Force:
Operating Position:
0.815" (20.7mm)
Pretravel:
0.157" (4.0mm)
Differential Travel:
0.060" (1.5mm)
Overtravel:
0.062" (1.6mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C