Omron Electronics Inc-EMC Div D3M-01K2-3
Part No.:
D3M-01K2-3
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
D3M-01K2-3.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 0.1A 30V
Shipping
D3M-01K2-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
D3M
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Lever, Roller
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Connector
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
51gf
Release Force:
6.118gf
Operating Position:
0.618" (15.7mm)
Pretravel:
Differential Travel:
0.031" (0.8mm)
Overtravel:
0.047" (1.2mm)
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C