Amphenol ICC (FCI) D37P33E4GX00LF
Part No.:
D37P33E4GX00LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Datasheet:
D37P33E4GX00LF.pdf
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Shipping
D37P33E4GX00LF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Delta D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
37
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)