Omron Electronics Inc-EMC Div D2F-01FL30-D
Part No.:
D2F-01FL30-D
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
D2F-01FL30-D.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 0.1A 30V
Shipping
D2F-01FL30-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
D2F
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (DC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Lever, Simulated Roller
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP40
Features:
Operating Force:
75gf
Release Force:
5.000gf
Operating Position:
0.335" (8.5mm)
Pretravel:
Differential Travel:
0.018" (0.45mm)
Overtravel:
0.020" (0.5mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C