Ohmite D225K5R0
Part No.:
D225K5R0
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Adjustable Power Resistor
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
D225K5R0.pdf
Description:
ADJ PWR RES 5 OHM 225W CHAS MT
Shipping
D225K5R0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Dividohm®210
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5 Ohms
Power (Watts):
225 W
Tolerance:
±10%
Adjustment Type:
Slide
Diameter:
1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length:
10.500" (266.70mm)