Murata Power Solutions Inc. D1U4CS-D-2100-54-HA3DC
Part No.:
D1U4CS-D-2100-54-HA3DC
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
D1U4CS-D-2100-54-HA3DC.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 54V 2100W
Shipping
D1U4CS-D-2100-54-HA3DC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
D1U4CS-D-2100 (2100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
-40V
Voltage - Input (Max):
-72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
54V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
40A
Power (Watts):
2100W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
91%
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
13.50" L x 4.00" W x 1.60" H (342.9mm x 101.6mm x 40.6mm)