Murata Power Solutions Inc. D1U3CS-D-850-12-HC4C
Part No.:
D1U3CS-D-850-12-HC4C
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
D1U3CS-D-850-12-HC4C.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 850W
Shipping
D1U3CS-D-850-12-HC4C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Power Solutions Inc.
Series:
D1U3CS-D-850 (850W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Voltage - Input (Min):
-40V
Voltage - Input (Max):
-72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
69.1A
Power (Watts):
850W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
87%
Operating Temperature:
-10°C ~ 50°C
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)