TE Connectivity Raychem Cable Protection D16157-000
Part No.:
D16157-000
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
D16157-000.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/4" X 0.131' RED
Shipping
D16157-000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Thermofit MIL-LT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
0.131' (40.00mm, 1.57")
Inner Diameter - Supplied:
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.125" (3.18mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Material:
Polyolefin (PO), Irradiated
Features:
Flame Retardant
Color:
Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C