Newhaven Display Intl D0116LY-29-1603
Part No.:
D0116LY-29-1603
Manufacturer:
Newhaven Display Intl
Category:
Vacuum Fluorescent (VFD)
Package:
Datasheet:
D0116LY-29-1603.pdf
Description:
VFD ALPHA DISP 1X16 14MM
Shipping
D0116LY-29-1603 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Newhaven Display Intl
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Outline L x W x H:
205.00mm x 29.00mm x 8.00mm
Viewing Area:
Display Format:
16 x 1
Display Type:
Character
Format:
Voltage - Supply:
Character Size:
14.00mm H x 7.00mm W
Number of Dots:
Interface:
Controller Type:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C