Newhaven Display Intl D0111LT-33-1101
Part No.:
D0111LT-33-1101
Manufacturer:
Newhaven Display Intl
Category:
Vacuum Fluorescent (VFD)
Package:
Datasheet:
D0111LT-33-1101.pdf
Description:
DISPLAY VFD 7-SEG 1X11 12.5MM
Shipping
D0111LT-33-1101 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Newhaven Display Intl
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Outline L x W x H:
160.00mm x 33.00mm x 8.00mm
Viewing Area:
Display Format:
11 x 1
Display Type:
Character
Format:
Voltage - Supply:
Character Size:
12.50mm H x 6.30mm W
Number of Dots:
Interface:
Controller Type:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C