Stetron D0050008NM162AR
Part No.:
D0050008NM162AR
Manufacturer:
Stetron
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
D0050008NM162AR.pdf
Description:
Loudspeaker, 50 mm ; 8 Ohms, 2W
Shipping
D0050008NM162AR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Stetron
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
520 Hz ~ 4 kHz
Frequency - Self Resonant:
520Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
88.00
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
2 W
Power - Max:
2.5 W
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Wire Leads with Connector
Size / Dimension:
1.969" Dia (50.00mm)