TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine CXA-0066-22-1-9CS2973
Part No.:
CXA-0066-22-1-9CS2973
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
CXA-0066-22-1-9CS2973.pdf
Description:
HOOK-UP 22AWG 600V WHITE
Shipping
CXA-0066-22-1-9CS2973 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
22 AWG
Conductor Strand:
Conductor Material:
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.078" (1.98mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
150°C