EXCELSYS / Advanced Energy CX10S-000000-N-A
Part No.:
CX10S-000000-N-A
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
AC DC Configurable Power Supply Chassis
Package:
Datasheet:
CX10S-000000-N-A.pdf
Description:
CONFIG POWER CHASSIS 1000W 6 SLO
Shipping
CX10S-000000-N-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
COOLX®1000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
User Configuration:
Type:
Medical
Number of Positions:
6
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Power (Watts):
1000 W
Voltage - Isolation:
4 kV
Efficiency:
93%
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension:
10.00" L x 6.50" W (254.0mm x 165.1mm)
Height:
1.00" (25.4mm)