Crystek Corporation CVCO55CC-3350-3500
Part No.:
CVCO55CC-3350-3500
Manufacturer:
Crystek Corporation
Category:
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Package:
16-QFN, Variant
Datasheet:
CVCO55CC-3350-3500.pdf
Description:
VCO 3425MHZ 0.1-16V 12.7X12.7MM
Shipping
CVCO55CC-3350-3500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Crystek Corporation
Series:
CVCO55
Package/Case:
16-QFN, Variant
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Frequency Range:
3350 ~ 3500MHz
Frequency - Center:
3425MHz
Voltage - Supply:
8V
Tuning Voltage (VDC):
0.1 V ~ 16 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):
-15
Icc Max:
40mA
Pushing (MHz/V):
2
Power (dBm):
5 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz):
-108
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height:
0.220" (5.59mm)