TDK-Lambda CUT35-522
Part No.:
CUT35-522
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CUT35-522.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 35W
Shipping
CUT35-522 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CUT35 (35W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
-12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3 A
Current - Output 2:
1.2 A
Current - Output 3:
850 mA
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
35W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.06" H (101.6mm x 50.8mm x 27.0mm)