TDK-Lambda CUS200M-18
Part No.:
CUS200M-18
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CUS200M-18.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 18V 200W
Shipping
CUS200M-18 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CUS200M (200-250W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
18V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
11.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W (250W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm)