TDK-Lambda CUS100ME-36
Part No.:
CUS100ME-36
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CUS100ME-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Shipping
CUS100ME-36 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CUS100ME (100W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
36V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.77 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.5mm)